Ultra skialp transalp podľa Benedikta Böhma

17.03.2019
ultra-skialp-transalp-podla-benedikta-bohma9. a 10. marca 2019 spravil nemecký skialpinista a extrémny športovec Benedikt Bohm zaujímavý skialpový prechod. Na lyžiach prešiel po trase z nemeckého Ruhpoldingu cez Rakúsko až do Talianskeho Kasernu (Južné Tirolsko). Trasu dlhú 210 km s prevýšením 10 500 metrov prešiel za neuveriteľných 28 hodín a 45 minút. Na trase postupoval bez dlhších páuz a odpočinku štýlom Non-Stop. Podarilo sa mu výrazne prekonať aj svoj vlastný časový plán na celú akciu, ktorý bol 36 hodín.


Benedikt Böhm je okrem svojich extrémnych aktivít známy aj ako športový riaditeľ značky Dynafit. Celú akciu sprevádzala aj charitatívna akcia pod značkou Dynafitu, v rámci ktorej mohli na konci poslať 13 000 Eur dobročinnej organizácii podporujúcej znevýhodnené deti.


Celá trasa nebola pre Beniho nejakou neznámou. Už v roku 2006 ju prešiel v rýchlom štýle s ďalšími piatimi kolegami za dva a pol dňa. Tentokrát sa vybral na akciu sám. Nebol to ale zase až taký celkom samotársky výlet. Transalp tesne pred ním prešla skupina šiestich skialpinistov. Prešliapali stopu a tam kde to bolo potrebné aj vyznačili trasu. Benedikt mal po trase niekoľko miest, kde mu podporný tím zabezpečil doplnenie stravy, tekutín a oblečenia. Počas celej akcie boli zároveň v pohotovosti dvaja horskí vodcovia, ktorí boli pripravení pomôcť v prípade núdze. Beniho na niekoľkých úsekoch sprevádzali priatelia.


Celé toto zabezpečenie nakoniec pomohlo k tomu, že akcia sa Benimu naozaj vydarila. Prekonať takúto vzdialenosť v zime so skialpovým výstrojom je naozaj niečo nevídané. Za podobné časové parametre by sa na takej štreke nemusel hanbiť ani žiadny špičkový ultrabežec v letných podmienkach... Je otázne, či by bol vôbec rýchlejší.


Benedikt "Beni" Böhm (41r.) sa narodil v Mníchove do rodiny so šiestimi súrodencami. V mladosti bol aktívny ako bežec na lyžiach, neskôr bol členom nemeckej reprezentácie v skialpinizme. Zúčastnil sa niekoľkých expedícií do Himalájí. Jeho cieľom boli vždy pokusy o rýchle výstupy a zjazdy za pomoci lyží. Bol držiteľom rýchlostného rekordu na Musztang Ata. Rýchlostné rekordy urobil zároveň na Gasherbrum II. a Manaslu. Expedície podnikal so svojím kamarátom z detstva Sebastianom Haagom, až kým v roku 2014 pri pokuse o vrchol Sisha Pangmy nedošlo k lavínovému nešťastiu. Vo vrcholovej časti strhla lavína troch ľudí z päťčlennej skupiny. Dvaja neprežili, medzi nimi aj Sebastian Haag. 

počas_prechodu_Beniho_na_úsekoch_sprevádzali_kamaráti

Skialpové prechody sa tešia pozornosti aj na Slovensku, ktoré svojimi horami ponúka výborné možnosti na podobné aktivity. Zatiaľ najvýznamnejšou akciou tejto zimy bol rýchlostný prechod hrebeňa Západných Tatier trojicou našich špičkových pretekárov, ktorí zároveň stanovili najrýchlejší známy čas zimného prechodu tohto hrebeňa. Juraj Laštík, Matúš Danko a Lukáš Trizna prešli z Hutianskeho sedla na Kasprov vrch v čase 10:28.

 

M.Bartoň

 

 

.

Fotky Ultra skialp transalp podľa Benedikta Böhma

Diskusia

RE: Ultra skialp transalp podľa Benedikta Böhma
sherpa 04.11.2019
tu video k prechodu. https://www.youtube.com/watch?v=kVWe3RHJQ4Q uz iba 5 minut......;-)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri